Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

ANAKONDA-12 - największe ćwiczenia Sił Zbrojnych RP

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2012-10-09 Autor: Godlewski Krzysztof

26 września 2012 r. odbył się dzień prasowy na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce.

Obserwatorzy mieli okazję przyjrzeć się z bliska prowadzonym blisko od półtora tygodnia ćwiczeniom o kryptonimie ANAKONDA-12. Są to największe ćwiczenia Sił Zbrojnych RP, a tegoroczna edycja była ich czwartą odsłoną. Udział w nich wzięły wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych RP, inspektoraty oraz Żandarmeria Wojskowa, jak też organa administracji państwowej.

Tegoroczna edycja po raz pierwszy została ujęta w programie ćwiczeń NATO. Dało to wymiar międzynarodowy tym manewrom, gdyż tym razem siły innych państw, takich jak USA czy Kanada. Dodatkowo swoich obserwatorów wysłały: Estonia, Francja, Kanada, USA i Litwa.

ANAKONDA-12 odbyła się na obszarze aż 9 województw oraz na trzech poligonach. Udział w niej wzięło blisko 11,5 tys. żołnierzy oraz około 2,3 tys. sztuk sprzętu. Celem tych ćwiczeń było doskonalenie zdolności ćwiczących dowództw i wojsk w planowaniu, organizowaniu i prowadzenia działań w ramach operacji połączonej z układem pozamilitarnym państwa i współdziałaniem z Sojuszniczymi Siłami Wzmocnienia.

Kierownikiem ćwiczenia był gen. broni Edward Gruszka, a  jego zastępcą gen. dyw. Jerzy Michałowski.
Założenia scenariusza ćwiczenia:

Charakterystyka koalicji

GPWE- CZERWONI  - Grupa Państw Wschodniego Eurolandu zawiązała się po rozpadzie Sojuszu Czerwonych i ma charakter ekonomiczno-gospodarczy. Państwa członkowskie GPWE stawiają głównie na własną niezależność i wzajemnie wspierają się militarnie. Państwem wiodącym GPWE jest BARIA.

OSMN- NIEBIESCY  - Organizacja Sojuszu Morza Niebieskiego obejmuje wspólne płaszczyzny działania na wypadek zagrożeń zewnętrznych, współpracy gospodarczej i polityki monetarnej oraz ma otwarty charakter. Siły Zbrojne sojuszu w ramach Grup Bojowych prowadzą operacje pokojowe i stabilizacyjne na całym świecie w ramach mandatu Organizacji Narodów Sprzymierzonych (ONS) oraz Unii Eurolandu.

Scenariusz ćwiczenia

Scenariusz zakłada istnienie dwóch przeciwstawnych bloków polityczno-gospodarczo-militarnych, tj. Grupy Państw Wschodniego Eurolandu (CZERWONI), w skład której wchodzą: FUNLAND, BARIA, KANTON i MONDA oraz Organizacja Sojuszu Morza Niebieskiego (NIEBIESCY).

   Kryzys pomiędzy WISLANDIĄ a MONDĄ i FUNLANDEM zaczął narastać od początku XXI wieku. Wskutek dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych WISLANDIA uniezależniła się od tych państw. Spowodowało to obniżenie wzrostu gospodarczego zwłaszcza w MONDZIE.

Gwałtowne zubożenie społeczeństwa spowodowało, że rząd MONDY musiał odwrócić uwagę od problemów wewnętrznych i winą za zaistniałą sytuację obarczył sąsiada - WISLANDIĘ.

W tym celu MONDA odnawia spory terytorialne i wykorzystuje mniejszości narodowe zamieszkujące WISLANDIĘ do spowodowania wzrostu napięcia między krajami.

Dodatkowo MONDA zasila materialnie organizacje separatystyczne, jednocześnie na forum międzynarodowym stanowczo opowiada się za stworzeniem autonomii na terenie WISLANDII. Wraz z rządem FUNLANDU zamierza utworzyć koalicję przeciwko WISLANDII. Wchodzą razem w sojusz, organizują wspólne ćwiczenia oraz reorganizują swoje siły zbrojne.

WISLANDIA, reagując na zagrożenie, wzmaga działalność  w strukturach międzynarodowych, utrzymuje gotowość bojową własnych sił zbrojnych oraz aktualizuje plany obrony.

W ramach narastania konfliktu WISLANDIA oraz sojusz NIEBIESKICH przeprowadziły szereg przedsięwzięć reagowania kryzysowego, czego konsekwencją było wprowadzenie stanu gotowości obronnej państwa.

W końcowej fazie narastania konfliktu reakcją WISLANDII na podnoszenie gotowości bojowej oraz mobilizacyjne i operacyjne rozwinięcie sił zbrojnych MONDY i FUNLANDU były wprowadzenie stanu obronnego państwa czasu wojny i rozpoczęcie mobilizacyjnego i operacyjnego rozwinięcia sił zbrojnych WISLANDII.

Od 15 września br. WISLANDIA wspiera układem pozamilitarnym państwa, rozpoczyna prowadzenie działań obronnych na terenie kraju.

Wyżej opisany scenariusz otworzył pierwszy dzień ćwiczeń i stanowił sytuację wyjściową do kolejnych działań w następnych dniach.

Do akcji militarnych użyto następującego sprzętu:

-czołgi - 66szt.
-transportery opancerzone - 92 szt.
-haubice i wyrzutnie artyleryjskie - 13 szt.
-zestawy artylerii przeciwlotniczej - 16 szt.
-samoloty - 24 szt. (w tym 20 bojowych)
-śmigłowce - 30 szt.
-okręty - 20 szt.
-inne pojazdy - około 2000 szt.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego prosto z poligonowych działań ćwiczenia ANAKONDA-12
Tekst: Krzysztof Godlewski, DOSZ
Zdjęcia: Krzysztof Godlewski, Maciej Jachowski
Video: Krzysztof Godlewski, Marek Piotrowski

77
59