Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

An-124 Rusłan w Gdyni

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2018-03-03 Autor: Franczyk Michał

Ostatniego dnia lutego kilka minut po ósmej rano, na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni, wylądował największy seryjnie produkowany samolot transportowy świata - An-124 Rusłan. Należący do ukraińskiego przewoźnika Antonov Airlines nie codzienny gość, ze względów na swoje rozmiary, zaparkował na drodze startowej w okolicy czarnego pasa, dzięki czemu był dobrze widoczny z pobliskiego Kosakowa. Po wykonaniu zaplanowanych operacji, samolot przed godziną 11:00 odleciał z gdyńskiego lotniska. Jest to trzecia wizyta tego typu samolotu na tym lotnisku w ciągu 2 lat. Poprzednie wizyty miały miejsce 6 maja i 8 czerwca 2016 roku. Dzięki uprzejmości oficera prasowego Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, kmdr ppor. Marcina Braszaka, miałem okazję i przyjemność zobaczyć samolot z bliska i porobić kilka zdjęć, za co serdecznie dziękuję :)
                                                                                                                                                                       
 
An-124 Rusłan to czterosilnikowy, odrzutowy, strategiczny samolot transportowy produkcji radzieckiej. Oblot zaprojektowanego w biurze Antonova kolosa miał miejsce 26 grudnia 1982 roku w Kijowie a niespełna 3 lata później, 25 maja 1985 roku, został oficjalnie zaprezentowany podczas paryskiego salonu lotniczego. Był wówczas największym samolotem transportowym świata odbierając ten tytuł amerykańskiemu C-5 Galaxy. W latach produkcji , 1982-2004, wyprodukowano 56 sztuk Rusłana.
Napędzany czterema dwuprzepływowymi silnikami odrzutowymi Łotariew D-18T, samolot o długości 69,1m, rozpiętości skrzydeł 73,3m może zabrać na pokład ładunek o masie 170 ton. Z 270 tys. litrów paliwa w baku jest w stanie przelecieć 16 tyś. km. na wysokości 12 tyś metrów z prędkością max. 850 km/h. Załoga Rusłana składa się z 7 osób, w tym : 2 pilotów, nawigator, radiotelegrafista, inżynier pokładowy, inżynier elektryk, technik urządzeń desantowych.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.
Tekst i foto : Michał Franczyk
35
11