Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Akcja ratownicza na wzburzonym Bałtyku

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2011-12-03 Autor: Franczyk Michał


Dzisiaj (sobota, 3 grudnia) śmigłowiec Marynarki Wojennej RP przeprowadził akcję ratowniczą na Bałtyku. Pomocy potrzebował chory mężczyzna ze statku "Icarus III". Jednostka znajdowała się na pozycji około 40 mil morskich na północ od Rozewia. Mężczyzna został podjęty przez załogę śmigłowca i pod opieką lekarza pokładowego przetransportowany na ląd. W tym roku była to 17 akcja ratownicza na Bałtyku z udziałem śmigłowca Marynarki Wojennej RP.
   
Służby ratownicze zostały zaalarmowane i powiadomione przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne, że pomocy potrzebuje mężczyzna na statku " Icarus III".  Ze wstępnych informacji przekazanych służbom SAR wynikało, że mógł on doznać zawału serca i jak najszybciej powinien zostać przewieziony do szpitala.

Do akcji ratowniczej skierowano śmigłowiec "Anakonda" dyżurujący na lotnisku w Gdyni Babich Dołach. Maszyna pod dowództwem kpt. mar. pil. Janusza Żytko wystartowała o godzinie 14.39. Po 34 minutach lotu helikopter osiągnął rejon akcji. Załoga "Anakondy" przystąpiła do manewru podjęcia chorego mężczyzny. Na pokład statku zszedł kpt. mar. Mirosław Orzeszek (ratownik pokładowy z "Anakondy").

O godzinie 15:19 chory został podjęty na pokład śmigłowca i pod opieką lekarza, por. mar. Tomasza Sikory, przetransportowany na lotnisko w Gdyni, gdzie czekała na niego karetka. O godzinie 16:03 śmigłowiec wylądował na lotnisku. Mężczyzna był przytomny. W stanie stabilnym przekazano go obsadzie karetki.

W rejonie akcji panowały trudne warunki hydrometeorologiczne. Prędkość wiatru osiągała w porywach około 80 km/h. Stan morza 5.

Skład załogi śmigłowca Anakonda:

    * kpt. mar. pil. Janusz Żytko - dowódca załogi
    * kpt. mar. pil. Marek Wawrzyniak - drugi pilot
    * kpt. mar. Mirosław Orzeszek - ratownik
    * por. mar. Tomasz Sikora - lekarz
    * kpt. mar. Wojciech Gawan - inżynier pokładowy

Była to 17 akcja ratownicza z udziałem lotnictwa Marynarki Wojennej RP w tym roku. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 518 akcjach, udzielając pomocy 266 osobom.

Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej RP to jedyna formacja lotnicza w kraju utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych nad obszarami morskimi z powietrza. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego dyżury pełnią załogi dwóch śmigłowców (na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie) oraz załoga samolotu patrolowego (na lotnisku w Siemirowicach). Przez całą dobę pozostają one w gotowości do ratowania zdrowia i życia w polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue - poszukiwania i ratownictwa) na Bałtyku oraz strefie przybrzeżnej.

www.bl.mw.mil.pl
Fot.aviateam.pl


91
52