Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Akcja ratownicza Anakondy na platformie wiertniczej

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2012-06-15 Autor: Franczyk Michał

Śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej RP udzielił dzisiaj (piątek, 15 czerwca) pomocy człowiekowi pracującemu na platformie wiertniczej na Bałtyku. Człowiek ten doznał urazu oczu. Został podjęty z platformy i pod opieką załogi śmigłowca przetransportowany na ląd, a następnie przekazany służbie zdrowia.
   
Służby ratownicze Marynarki Wojennej RP zostały zaalarmowane przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni, że pomocy potrzebuje człowiek pracujący na platformie. Był to pracownik firmy serwisowej wykonującej prace malarskie na platformie Baltic Beta, który doznał urazu oczu i potrzebna była jego hospitalizacja. Platforma Baltic Beta znajduje się 40 mil morskich na północ od Rozewia (ok. 75 km). Śmigłowiec wystartował do akcji o godzinie 16:05. Po około 35 minutach lotu wylądował na platformie, z której podjął mężczyznę. Następnie pod opieką lekarza pokładowego został on przetransportowany na ląd. O godzinie 17:15 śmigłowiec wylądował na lotnisku Marynarki Wojennej RP w Gdyni Babich Dołach, gdzie mężczyznę przekazano obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca Anakonda:
kpt. mar. pil. Adam Sołopa - dowódca załogi
kpt. mar. pil. Marcin Abłażewicz - drugi pilot
por. mar. Robert Hałasa - lekarz
chor. mar. Krzysztof Wasylczuk - ratownik
st. chor. mar. Paweł Stefański - technik

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej RP jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego dyżury pełnią śmigłowce typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego MW RP dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach. W tym roku była to szósta akcja ratownicza z udziałem lotnictwa Marynarki Wojennej RP, podczas której ratowano życie na morzu. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 525 akcjach ratowniczych, udzielając pomocy 272 osobom.

www.bl.mw.mil.pl
Fot. Marian Kluczyński
Biuro Prasowe MW
72
52