Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Airpower 09

Kategoria: Z podróży lotniczych Utworzony: 2009-11-02 Autor: Godlewski Krzysztof

Po ogromnym sukcesie imprezy z lat 2003 a szczególnie z roku 2005, po ponad 4 latach przerwy Region Styria, RedBull oraz Austriackie Siły Powietrzne postanowiły kontynuować tradycję zorganizowania największego Air Show w tej części Europy. Podobnie jak w latach poprzednich, dwudniowa impreza odbyła się w bazie lotniczej Hinterstoisser w Zeltweg. Organizatorzy spodziewali się wizyty ok. 250.000 gości, jednak jak się okazało Airpower 09 obejrzało ponad 280.000 osób. Jest to rekord na skale światową, przynajmniej tak twierdzą organizatorzy. Na pewno na tak imponującą frekwencję wpłyną fakt, iż wstęp na imprezę był bezpłatny! Pomimo, że impreza miała charakter masowy, bezpieczeństwo bazy było priorytetem.

W newralgicznych jej miejscach działały punkty obrony wyposażone w opancerzone wozy bojowe gotowe do odparcia ewentualnego zagrożenia, to nie żart! Military Police, na trasie na miejscówki spotterskie, zawsze sprawdzała identyfikatory. Oczywiście do części bazy wstęp był kategorycznie zabroniony.  Organizatorzy dla odwiedzających zapewnili moc atrakcji na ziemi w postaci wystawy statycznej wszelkiego rodzaju sprzętu latającego, imprez towarzyszących, gastronomii, ekranów multimedialnych oraz ponad dziewięć godzin, bez większych przerw, atrakcji w powietrzu. Prezentowały się maszyny wojskowe bojowe, transportowe, cała stajnia RedBulla, głównego sponsora imprezy, zespoły akrobacyjne z Francji, Polski, Chorwacji, samoloty historyczne czy eksperymentalne. Świetnie przedstawiono desant spadochroniarzy z rewelacyjnym wsparciem śmigłowców w wykonaniu Sił Powietrznych Austrii. Dyżurna para Eurofigther-ów zaprezentowała przechwycenie ?nieprzyjacielskiego? samolotu (C-130) i zmuszenie go do lądowania w ich asyście. Natomiast pokaz w wykonaniu Blanix spowodował wyciszenie, spowolnienie publiczności i dał możliwość podziwiania przy muzyce kunsztu szybowników. Jedną z niespodzianek był pożegnalny, wspólny pokaz, odlatujących ?do domu? dwóch holenderskich, jednego belgijskiego i duńskiego F-16 , którzy oprócz low passów i ciasnych bojowych manewrów zaprezentowali efektowne wspólne wznoszenie na wysokość ok.10.000m i tam rozejście w swoja stronę. To było coś!

Airpower09 zorganizowane zostały w oparciu o przepisy bezpieczeństwa NATO STANAG3533 w sprawie organizacji pokazów lotniczych. Opiekę medyczną sprawowało 55 lekarzy, 200 ratowników medycznych, do dyspozycji posiadali 35 karetek i pojazdów ratowniczych, 6 helikopterów ratownictwa medycznego. Na szczęście w większości czasu pozostali oni "bezrobotni". Airpower to prawdziwa gratka dla posiadaczy spotterspacka. Jest to impreza z tzw. must see, dlatego warto wziąć dłuższy urlop i być tu kilka dni wcześniej i dzień później. Przyloty, treningi, odloty. Pola namiotowe, czy niedrogie hotele są dostępne na wyciągniecie ręki.


tekst i zdjęcia: Krzysztof Kozakowski
47
41