Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

40 lat służby w ratownictwie morskim

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2015-01-16 Autor: Franczyk Michał

Ponad 3300 godzin nalotu, blisko 3000 dyżurów oraz udział w ponad 100 akcjach ratowniczych na morzu to bilans służby st. chor. szt. Juliana Szulca z Darłowskiej Grupy Lotniczej. 17 stycznia obecnie najbardziej doświadczony technik pokładowy śmigłowców ratowniczych Mi-14 żegna się z mundurem.

Starszy chorąży sztabowy Julian Szulc służbę wojskową rozpoczynał w 1973 roku, jako elew Centralnego Ośrodka Szkolenia Specjalistów Technicznych Wojsk Lotniczych w Oleśnicy. Już podczas praktyki trafił na lotnisko w Darłowie. Tam też objął swoje pierwsze stanowisko. Ponad 40 letnią służbę w lotnictwie morskim  zaczynał jako mechanik w 28. Eskadrze Ratowniczej Marynarki Wojennej. Początkowo obsługiwał śmigłowce Mi-4ME. Później służył jako starszy mechanik, technik i starszy technik śmigłowców, najpierw Mi-2 a potem Mi-14PS i Mi-14PŁ/R.

W powietrzu spędził ponad 3000 godzin, z czego 2000 na śmigłowcach ratowniczych Mi-14. Przez ponad 30 lat pełnił całodobowe dyżury w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego. Jako instruktor wyszkolił również kolejne pokolenie mechaników i techników pokładowych, po sześciu na Mi-2 i Mi-14.

W trakcie służby chorąży Julian Szulc został odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny. W 1993 roku Prezydent RP wyróżnił go również Brązowym Krzyżem Zasługi.

Jutro chorąży Julian Szulc, ze względu na ukończenie 60 lat, żegna się z mundurem i ratownictwem morskim.

kmdr ppor. Czesław Cichy
www.blmw.wp.mil.pl

55
22