Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

3 Squadron RAF gościnnie w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2013-04-22 Autor: Godlewski Krzysztof

W dniach 18-22 kwietnia 2013 r. na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego przebywał klucz samolotów Eurofighter Typhoon z 3 Squadron RAF z Coingsby. Piloci angielscy przylecieli w czwartek po południu. 19 kwietnia w piątek odbyły się zaplanowane wcześniej zadania w strefach. Piloci RAF wraz z malborskimi gospodarzami zaplanowali walki 1 na 1 z widocznością przeciwnika. Nikt oczywiście nie zamierzał tanio sprzedać skóry, jednak od początku szanse na wygraną walkę powietrzną Eurofightera i MiG-a-29 oceniano niestety na korzyść gości. Nie było zaskoczenia. Mimo wielkich chęci i umiejętności naszych pilotów technika zrobiła swoje i ostatecznie po całym dniu wspólnych zmagań wynik, jaki zawisł na tablicy, był miażdżący - 8 do 0 dla lotników z RAF. Po zakończonych wspólnych walkach przyszedł czas na wymianę spostrzeżeń oraz zacieśnienie więzów koleżeńskich. Być może w przyszłości nasi piloci polecą z rewizytą do Coingsby. Byłoby to na pewno ciekawe doświadczenie.

W poniedziałek 22 kwietnia po porannej odprawie piloci odlecieli parami do Anglii. Ciekawostką dla miłośników lotnictwa była jedna z maszyn, jakimi do nas przylecieli Anglicy. Mianowicie chodzi o samolot ze specjalnym malowaniem o numerze bocznym ZJ936. Malowanie okazjonalne otrzymał w 2012 r. z okazji 100 rocznicy powstania 3 Squadronu RAF. Poniżej krótka historia eskadry.

3 Squadron RAF powstał 13 maja 1912r.w Larkhill. Piloci brytyjscy brali udział w obu wojnach światowych. W trakcie pierwszej wojny Światowej 3 Squadron latał na terenie Francji i pełnił tam rolę rozpoznawczą. Pod koniec 1917 r. samoloty wróciły na wyspy, a jednostka została przekształcona w eskadrę myśliwską. Po zawieszeniu broni w 1918 r. grupa rozpadła się, zaś sprzęt i załogi przez początek lat 20 XX wieku rozdzielano po różnych jednostkach. W 1935 r. eskadra brała udział w konflikcie w Sudanie. Po wybuchu II wojny światowej eskadra została przezbrojona w samoloty Hurricane. W 1943 r. piloci przesiedli się z Hawker Hurricane do Hawker Typhoon i z zadań myśliwskich przeszkolili się do atakowania statków, okrętów oraz odpierania napadów wroga. W 1944 r. 3 Squadron zniszczył 288 pocisków V1. W 1948 r. na stanie jednostki pojawiły się nowe samoloty - De Havilland Vampire, które eksploatowane były do 1953 r. W latach 50 nadszedł pełen rozwój ery lotnictwa odrzutowego. 3 Sqadron otrzymał samoloty F-86 Sabre i Hawker Hunter. W późniejszym okresie piloci eskadry latali na English Electric Canberra. Dopiero na początku lat 70 eskadra otrzymała samoloty pionowego startu i lądowania Harrier. W 1977 r. eskadrę przebazowano na wschód Niemiec do miejscowości Gutersloh. Po otrzymaniu nowszej wersji Harriera GR7s eskadra przeniosła się do Laarbuch. W 1999 r. 3 Squadron powrócił do Wielkiej Brytanii na lotnisko Cottesmore w Rutland. 31 marca 2006 r. eskadra przebazowana została na obecne lotnisko stacjonowania do miejscowości Coingsby i została przezbrojona w samoloty Eurofighter Typhoon.

Tekst Krzysztof Godlewski
Zdjęcia Aviateam.pl


83
46