Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

25 lat MiG-29 w Siłach Powietrznych RP

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2014-11-22 Autor: Kirschenstein Krzysztof

W piątek 21 listopada 2014 roku odwiedziłem wraz z moim redakcyjnym kolegą Krzysztofem Godlewskim wojskową bazę lotniczą w Mińsku Mazowieckim. Nie przypadkiem przyjechaliśmy tam akurat w piątek, albowiem na ten właśnie dzień zaplanowano uroczystości upamiętniające 25-lecie służby w polskim lotnictwie wojskowym - samolotów myśliwskich MiG-29 wraz z ukończeniem modernizacji wszystkich samolotów bojowych eksploatowanych przez 23 BLT.

Pełni obaw o pogodę jechaliśmy do wyznaczonego celu, aura o tej porze roku nie nastrajała nas optymizmem strasząc co jakiś czas przelotnym deszczem, a chwilami nawet śniegiem. Niestety tak zostało już do samego końca. Lotnisko za każdym razem kiedy tam jestem urzeka swoim malowniczym położeniem przypominając mi jeszcze stare dobre czasy.

Szczególne jubileusze wymagają szczególnej oprawy. Główny organizator 23. BLT stanęła na wysokości zadania i chwała im za to. Na bramie odebraliśmy stosowną przepustkę i bez najmniejszych problemów wjechaliśmy na teren lotniska wykorzystując nieskrępowaną i pełną swobodę na zaplanowanej z ogromnym rozmachem uroczystości. Równo o godz. 11.00 na placu przed uroczyście przystrojonym hangarem odbyła się zbiórka pododdziałów 23 BLT, w której udział wzięli:

sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek, Dowódca Generalny RSZ gen. broni pil. Lech Majewski, gen. bryg. pil. dr Jan Rajchel, gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel, gen. bryg. pil. Jan Śliwka, gen. bryg. pil. Włodzimierz Usarek, płk dypl. pil. Maciej Trelka, płk pil. Leszek Błach, kmdr pil. Jarosław Andrychowski, przedstawiciele WZL 2 w Bydgoszczy oraz zaproszeni goście wśród których byli m.in. gen. bryg. pil. w st. spoczynku Mirosław Hermaszewski, gen. broni pil. w st. spoczynku Jerzy Gotowała, gen. bryg. pil. w st. spoczynku Mieczysław Walentynowicz, gen. bryg. pil. rez. Stefan Rutkowski, mjr rez. pil. Waldemar Łubowski, oficerowie z bułgarskiej jednostki lotniczej w Graf Ignatievo i wielu, wielu innych znamienitych gości.

Po odegraniu hymnu państwowego głos zabrał sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek oraz gen. broni pil. Lech Majewski i dowódca 23 BLT płk dypl. pil. Maciej Trelka. W swoich przemówieniach podkreślali ogromne znaczenie jakie mają do spełniania w naszym lotnictwie samoloty MiG-29. Przybliżyli również  pokrótce historię tych maszyn w naszej armii.

Po przemówieniach kilkunastu oficerów zostało odznaczonych medalem pamiątkowym i dyplomami z okazji 25-lecia samolotów MiG-29 w Polsce. Wśród wyróżnionych tego dnia przez sekretarza stanu w MON Czesława Mroczka były również osoby cywilne pracujące w bazie. Ceremonie zakończyła defilada pododdziałów 23 BLT. Dalsze uroczystości przeniosły się do uroczyście przystrojonego hangaru, w którym zorganizowano konferencję historyczno-naukową na temat służby samolotów MiG-29 w Polsce, symboliczne przekazanie ostatniego zmodernizowanego MiG-29 przez Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy, a także wystawę współpracujących z bazą fotoreporterów, pasjonatów i dziennikarzy uwieńczających w swoich materiałach filmowych, artykułach prasowych oraz zdjęciach samoloty MiG-29. Dla nas z kolei była to po raz kolejny wyśmienita okazja do spotkania się ze starszym pokoleniem personelu lotniczego, który służył w czasach kiedy w Mińsku Mazowieckim latały jeszcze niezapomniane do dziś słynne "ołówki". Pełni wrażeń, z mnóstwem ciekawych materiałów pożegnaliśmy się serdecznie z nowymi i starymi przyjaciółmi z żalem wyruszyliśmy w drogę powrotną obiecując, że wrócimy tu niebawem.

Tekst i zdjęcia Krzysztof Kirschenstein

60
34