Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

20 lat Straży Granicznej - lotnicze atrakcje na gdańskiej Starówce

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2011-05-14 Autor: Franczyk Michał

Dziś w Gdańsku odbyły się uroczyste obchody 20 rocznicy powstania Straży Granicznej z udziałem patrona honorowego imprezy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. "Festyn Graniczny" na Targu Węglowym rozpoczął pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry i Kompani Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz koncert Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej. O godzinie 13:00 odbyły się uroczysty apel i promocja oficerska z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Komorowskiego , które zakończył przelot w szyku statków powietrznych Straży Granicznej: samolotów M-20 Mewa, M-28 Skytruck oraz śmigłowca W-3AM Anakonda nad gdańską Starówką. Przez prawie cały dzień udostępnione do zwiedzania były jednostki pływające Straży Granicznej zacumowane na Motławie w okolicy Targu Rybnego.

Niewątpliwie największą i najbardziej widowiskową atrakcją przygotowaną przez organizatorów był pokaz współdziałania funkcjonariuszy Straży Granicznej, który odbył się na Motławie. W pokazie widzowie mogli zobaczyć operacje desantu funkcjonariuszy SG do wody z pokładu śmigłowca oraz ich podebranie z wody przy użyciu 16-metrowej liny spuszczonej z "Anakondy".

W naszej galerii śmigłowiec "Anakonda" podczas pokazu widziany z Targu Rybnego oraz z wieży Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

Tekst Michał Franczyk
Zdjęcia: Michał Franczyk, Krzysztof Horn
56
60