Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

1000 skoków z Herculesa

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2011-04-29 Autor: Franczyk Michał


Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa wykonali w dniu 27 kwietnia 2011 r. tysięczny skok z polskiego C 130E Hercules.

Pierwsze desantowania z C-130E należącego do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu żołnierze 6. BPD wykonali w dniach 25-29.10.2010 r. Impulsem do rozpoczęcia skoków było opracowanie tymczasowej instrukcji desantowania z C 130E Hercules przy użyciu spadochronów polskiej konstrukcji. Aby instrukcja mogła stracić przydomek „tymczasowej” konieczne jest wykonanie około 5000 skoków. Ma to na celu uzyskanie odpowiednio dużej próby statystycznej niezbędnej do weryfikacji jej zapisów. Pierwszy 1000 już zrealizowano. Skoki wykonywane są przy wykorzystaniu drzwi bocznych (metoda zasadnicza) lub przez tylną rampę załadowczą z wysokości od 300 m do 4000 m. Większe możliwości wyboru kierunków opuszczania samolotu (np. w porównaniu do samolotu Casa C 295M) oraz większa ilość zabieranych na pokład w jednym wylocie skoczków pozwala na desantowanie dużo większych grup w krótszym czasie. Ma to duże znaczenie i wpływ na zwiększenie poziomu wyszkolenia żołnierzy 6. BPD. Dzięki posiadaniu własnych samolotów tej klasy Siły Zbrojne stały się samowystarczalne w tym zakresie.


Aktualnie 33. Baza Lotnictwa Transportowego dysponuje 4 samolotami C 130E Hercules (w tym 3 polskie i jeden w leasingu). Samoloty są intensywnie eksploatowane. Służą nie tylko do desantowania jednostek wojsk aeromobilnych, ale także do transportu ładunków, zabezpieczania ćwiczeń jednostek Sił Powietrznych (i nie tylko) poza granicami kraju, niesienia pomocy humanitarnej oraz szkolenia załóg. Po pierwszym okresie wdrażania do eksploatacji zdecydowanie poprawił się wskaźnik sprawności samolotów i w ostatnim czasie utrzymuje się na poziomie 50-75%.

Tekst: kpt. Włodzimierz Baran, foto: Tadeusz Brodalka.

51
53